Rytíři od kulatého stolu: Jak to s nimi bylo doopravdy?
Kulatý stůl je stůl kruhového nebo eliptického tvaru, reprezentující rovnost všech přísedících. Nemá totiž žádné čelo ani rohy, neexistuje u něj žádné privilegované místo a tak mají všichni přísedící okolo stolu rovné postavení. Podle středověké legendy princip kulatého stolu aplikoval již král Artuš. Zasedal u kulatého stolu se svými rytíři jako sobě rovnými na hradě Kamelot.
V legendě o králi Artušovi vystupují rytíř Lancelot, kouzelník Merlin, zázračný meč Excalibur a další hrdinové rytířských příběhů. Král Artuš se se svými nejlepšími rytíři shromažďoval právě u Kulatého stolu, aby ochraňovali jeho zemi. Stále se však jedná pouze o legendu, která není postavena na žádných existujících historických důkazech. Jediná historická zmínka o Artušovi pochází z kroniky velšského učence Nenniuse z roku 829. Artuš je v ní popisován jako statný, slavný a úspěšný válečník bojující v bitvách proti Sasům. Nejslavnější bitvou byla bitva u Chesteru. Na místě svého největšího vítězství nechal postavit hrad Kamelot – využil amfiteátru v Chesteru, obrovskou kruhovou stavbu, kterou přizpůsobil pro obranu. Podle nové teorie anglického historika Chrise Gidlowe kulatý stůl nebyl ve skutečnosti stůl, ale kruhové hlediště, které bylo obrovskou konstrukcí ze dřeva a kamene. Mohlo tak u ní až tisí Artušových následovníků.
Ať už to bylo tak či onak, je zřejmé, že rytíři od kulatého stolu usilovali o ochranu Anglie a vzhlíželi k těm správným hodnotám. Kdo by si tedy nechtěl navléknout kostým krále Artuše či kostým jednoho z jeho rytířů a reprezentovat čest, s jakou ke kulatému stolu zasedali? Nezapomeňte, že ke kostýmu rytíře by vám neměl scházet autentický rytířský meč. Jste něžného pohlaví? Pak vám doporučujeme vyzkoušet kostým středověké dámy nebo kostým královna doplněný o královskou korunu a již svým samotným zevnějškem budete vzbuzovat úctu.